«Укргазбанк» у ЗМІ: Сергій Науменко спеціально для видання "СЕЙЧАС"

Близько 50 млрд. грн., по оцінках експертів, громадяни України сьогодні тримають на руках. Це величезна грошова маса, що, по-перше, не приносить доходів своїм власникам, а по-друге, не працює на економіку країни. Проте наші співвітчизники продовжують нарощувати обсяги своїх заощаджень на депозитах. Зараз це 42,2 млрд. - у національній валюті і 31 млрд. грн. - у ВКВ. Такі дані на 1 січня 2006 р., які має Нацбанк.Синиця в руках

Банківські депозити усе ще програють «панчішним» заощадженням

 

Близько 50 млрд. грн., по оцінках експертів, громадяни України сьогодні тримають на руках. Це величезна грошова маса, що, по-перше, не приносить доходів своїм власникам, а по-друге, не працює на економіку країни. Проте наші співвітчизники продовжують нарощувати обсяги своїх заощаджень на депозитах. Зараз це 42,2 млрд. - у національній валюті і 31 млрд. грн. - у ВКВ. Такі дані на 1 січня 2006 р., які має Нацбанк.

Мабуть, тому фінансисти вважають, що протягом 2006 р. банківські депозити будуть залишатися для населення затребуваним засобом заощадження і накопичування грошей. Причому вітчизняні банки продовжать нарощувати свої депозитні портфелі як за рахунок фізичних, так і юридичних осіб. У всякому разі, у цьому упевнені опитувані виданням !«СЕЙЧАС» банкіри. «У поточному році тенденції значного приросту депозитів збережуться. Особливо це стосується надходження депозитів від фізичних осіб», - заявив виданню !«СЕЙЧАС» заступник голови правління «Укргазбанку» Сергій Науменко.

У той же час багато банкірів думають, що темпи збільшення обсягів депозитів будуть трохи нижче в порівнянні з торішніми. «Настільки істотного приросту банківських депозитів, як це спостерігалося в 2005 році, очікувати не доводиться», - відзначив виданню !«СЕЙЧАС» заступник голови правління банку «Таврика» Геннадій Доценко. Причина - зміна ціни на газ і пов'язані з ним погрози інфляції і спаду економіки». Ці негативні фактори, на його думку, лише частково компенсуються приходом у вітчизняну банківську сферу іноземного капіталу.

Експерти видання !«СЕЙЧАС» вважають, що більш за все цього року на ринок банківських депозитів уплинуть парламентські вибори, а також прихід в Україну закордонних фінзакладів.

Начальник управління стратегічного маркетингу «УкрСиббанку» Михайло Мирошниченко упевнений, що банки істотно збільшать залучення ресурсів на західних фінансових ринках за допомогою синдикованих кредитів і єврооблігацій. Особливо це стосується першої двадцятки учасників ринку. «У 2006 році буде відбуватися перехід до більш складних форм запозичення, що зараз стримується відсутністю необхідних регулятивних актів. Однак значні зусилля банкірів як і раніше будуть спрямовані на залучення засобів населення», - заявив виданню !«СЕЙЧАС» пан Мирошниченко.

Нерівномірний приріст депозитних портфелів банків, на думку експертів, буде спровокований політичною ситуацією, пов'язаною з виборами до ВР. «У очікуванні виборів активність розміщення депозитів небагато знизиться», - думає Сергій Науменко. При цьому логічно, що найбільше затишшя буде спостерігатися в розпал передвиборної компанії - у березні 2006 р. У свою чергу Геннадій Доценко думає, що бізнес «затаїться» у чеканні нової політичної конфігурації за результатами виборів, а це автоматично сповільнить динаміку залучення депозитів юридичних осіб.

Результати роботи банків у січні 2006 р. свідчать про те, що інтерес населення трохи змістився на користь валютних депозитів за рахунок зниження популярності гривневих заощаджень. Так, за даними НБУ, у січні 2006 р. спостерігався приріст валютних депозитів населення на 5% до рівня, еквівалентного 32 567 млн. грн. Такий приріст приблизно відповідає динаміці обсягу валютних депозитів населення наприкінці 2005 р. У той же час обсяг гривневих депозитів населення в січні знизився на 1,7% - до 41 564 млн. грн., тоді як в останні місяці 2005 р. депозити населення в національній валюті демонстрували щомісячний приріст на кілька відсотків. Однак подібна динаміка за результатами одного місяця поки що не дає підстав стверджувати, що на ринку існує деяка тенденція. Ситуація проясниться за підсумками роботи банків у лютому. 2005 р. продемонстрував значний ріст частки депозитів фізичних осіб у порівнянні з депозитами юросіб. Протягом минулого року приріст ринку депозитів юридичних осіб зберігся приблизно на рівні 2004 р. - не набагато більше 40%. У той же час ріст депозитів фізичних осіб склав майже 76% проти 28,5% у 2004 р. На думку банкірів, дана тенденція говорить про важливу якісну зміну банківського ринку, оскільки гроші населення стають вагомим ресурсом для банківської системи, що раніше працювала переважно з засобами підприємств.

Що ж стосується ставок по депозитах, то вже до початку першого кварталу 2006 р. вони можуть небагато знизитися. «Після парламентських виборів банки поступово почнуть зменшувати рівень депозитних ставок, і під кінець року вони знизяться на 1,5-2%», - заявив пан Мирошниченко. Найбільше зниження ставок може торкнутися гривневих депозитів. В іншому ж пропорції рівнів процентних ставок по різних видах депозитів збережуться.

Утім, пан Доценко вважає, що депозитні ставки будуть в основному зберігати статус-кво, оскільки є основним інструментом підтримки обсягу депозитного портфеля. «Можливо лише збільшення розриву між ціною найбільш коротких (3-6 місяців) і більш тривалих депозитів», - заявив заступник голови правління банку «Таврика». На його думку, така тенденція обумовлена тим, що в умовах політичної й економічної невизначеності банки будуть прагнути стабілізувати свої депозитні портфелі, знижуючи привабливість короткочасних вкладів.

Сергій Науменко також згодний з думкою, що ставки по депозитах у 2006 р. можуть знизитися лише незначно. «Навіть прихід іноземного капіталу після періоду «масового розпродажу банків» істотно не вплине на рівень ставок», - упевнений він. На збереження їхнього рівня, на думку експерта, уплине «остигання» економіки в 2005 р., результати якого ринок відчує в поточному сезоні.

Дмитро СИМОНОВ

 

ЛІГАБізнесІнформ
"Сейчас"

16.02.2006