"Укргазбанк" у ЗМІ: "доЧЕКались" / Газета “Экономические известия"

Минулого тижня Нацбанк презентував громадськості проект змін у порядку проведення операцій з чеками в іноземній валюті. Він передбачає збільшення максимальної суми, дозволеної на вивіз з України в чеках, з $6 тис. до $10 тис., але зменшення ввезеної суми з $50 тис. до $15 тис.

  Минулого тижня Нацбанк презентував громадськості проект змін у порядку проведення операцій з чеками в іноземній валюті. Він передбачає збільшення максимальної суми, дозволеної на вивіз з України в чеках, з $6 тис. до $10 тис., але зменшення ввезеної суми з $50 тис. до $15 тис.

  На сайті НБУ з минулого тижня “висить” проект змін у “Положення про  порядок проведення операцій з чеками в іноземній валюті на території України”. У пояснювальному додатку до документа  регулятор пояснює, що в такий спосіб  намагається привести “нормативку” у відповідність до змін в “Інструкції переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів, платіжних документів через митний кордон України”. Регулятор має намір збільшити суму, яку дозволено  вивозити  за кордон у дорожніх чеках, до $10 тис. (раніш було $6 тис.).

  Начальник управління по роботі з населенням банку “Хрещатик” Вадим Кліменко запевняє, що нічого принципово нового в цих змінах немає, мовляв, у березні 2005 року вже було збільшено обсяг вивозу готівки у валюті за кордон (до $10 тис.). “По грошових інструментах, якими є чеки, ця сума не була змінена, тому й вийшов парадокс: чеком можна вивозити усього $6 тис., а готівкою  - $10 тис. Отже, потрібно було лише “механічно” змінити суму вивозу по інших грошових інструментах – платіжним карткам, чекам – і привести їх у відповідність до загальних норм вивозу. Тепер, з майже річним запізненням, це й здійснюється”, - пояснює пан Кліменко.

  Разом з тим, одними технічними змінами  Нацбанк не обійшовся. Одночасно регулятор має намір обмежити ввіз на територію України дорожніх чеків в іноземній валюті. Якщо зараз у країну можна привезти $50 тис. чеками, то незабаром – усього лише $15 тис. За даними “ЭИ”, це обмеження спрямоване мінімізувати шахрайські операції. Вітчизняні банкіри дуже часто виявляються жертвами аферистів, коли переводять у готівку підроблені чеки іноземних банків на великі суми.

  На думку опитаних “ЭИ” банкірів, запропоновані регулятором зміни “нормативки” не сприятимуть збільшенню чекового обороту в Україні. Загальновідомо, що цей грошовий механізм, у принципі, застарів – зараз спостерігається колосальний приріст оборотів по карткам та “електронним” грошам, а такі форми розрахунків як чекові вже не користуються  колишньою популярністю. “Проте банки все рівно працюють з цим фінансовим інструментом, поки він буде затребуваний хоча б одним  клієнтом”, - говорить Вадим Кліменко. Начальник управління роздрібного банкінгу департаменту клієнтської політики Укргазбанку  Дмитро Рєзніков підтверджує, що дорожній чек користується меншою популярністю, ніж платіжна картка, тому що має менше функціональних можливостей. “Незважаючи на це, даний банківський продукт займає визначене місце в операціях банку і приносить свій прибуток (від 1% до 2% обєму оборотів). Крім того, на просування дорожніх чеків банки витрачають набагато менше засобів і зусиль, ніж на просування платіжних карток”, - відзначає фінансист.

  За даними представництва компанії Ameriсan Express, за 2005 рік банками України було продано дорожніх чеків на суму $12 млн.

 

Олександр ДУБИНСЬКИЙ

«Экономические известия» 06.02.2006

07.02.2006