Фінансовий моніторинг
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон про ПВК/ФТ) АБ «УКРГАЗБАНК» (далі – Банк) є суб’єктом первинного фінансового моніторингу, на якого поширюються обов’язки, встановлені Законом про ПВК/ФТ та Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.05.2020 № 65 (із змінами) (далі – Положення про фінансовий моніторинг). Здійснюючи фінансовий моніторинг, банки та інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу перевіряють своїх клієнтів та аналізують їх фінансові операції з метою виявлення незаконно отриманих доходів, протидії у відмиванні коштів та запобігання фінансуванню тероризму.
З метою належного виконання функцій суб’єкта первинного фінансового моніторингу Банк серед іншого здійснює ідентифікацію, верифікацію та актуалізацію даних про клієнта (представника клієнта) у визначених Законом про ПВК/ФТ випадках. При цьому, Банк не має права надавати послуги клієнту, якщо його ідентифікація або актуалізація даних не були проведені вчасно та в повному обсязі.
Ідентифікація клієнта – заходи, що вживаються Банком для встановлення особи клієнта шляхом отримання її ідентифікаційних даних.
Верифікація клієнта – заходи, що вживаються Банком з метою перевірки (підтвердження) належності відповідній особі клієнта отриманих Банком ідентифікаційних даних.
Актуалізація даних клієнта – забезпечення актуальності отриманих та існуючих документів, даних та інформації про клієнта.
ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТА АКТУАЛІЗАЦІЯ ДАНИХ КЛІЄНТА В АБ «УКРГАЗБАНК»
Ідентифікація та верифікація клієнта (представника клієнта) здійснюються до встановлення ділових відносин, вчинення правочинів, проведення фінансової операції, відкриття рахунка.
Актуалізація може бути планова та позапланова | |
---|---|
Планова актуалізація здійснюється з такою періодичністю: | Позапланова актуалізація здійснюється, зокрема, у разі: |
|
|
ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТА АКТУАЛІЗАЦІЯ ДАНИХ КЛІЄНТА МОЖЕ ЗДІЙСНЮВАТИСЬ: | |
Шляхом звернення до відділення АБ «УКРГАЗБАНК» | Через мобільний додаток «ЕКО-банк» (вже доступна для клієнтів, які цього потребують) |
До ідентифікаційних документів, на підставі яких АБ «УКРГАЗБАНК» здійснює ідентифікацію, верифікацію та актуалізацію даних, відносяться такі документи:
|
|
Далі АБ «УКРГАЗБАНК» отримує документи користувача (клієнта), зберігає їх та пропонує здійснити користувачу наступні кроки:
- заповнити у додатку «ЕКО-банк» опитувальник;
- підписати заяву-договір за допомогою Дія.Підпису;
- повідомити адресу електронної пошти, на яку буде відправлений договір.
ПЕРЕВІРКА ДЖЕРЕЛ ПОХОДЖЕННЯ КОШТІВ КЛІЄНТА ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД СУМИ ОПЕРАЦІЙ, ЯКУ ПРОВОДИТЬ КЛІЄНТ
1. Здійснення фінансових операцій з внесення готівкових коштів через касу АБ «УКРГАЗБАНК» на власний поточний/вкладний (депозитний) рахунок клієнта:
- якщо сума дорівнює або перевищує 400 000,00 грн. (еквівалент зазначеної суми в іноземній валюті), до проведення фінансової операції, потрібно надати документи/інформацію, які підтверджують джерела походження коштів. При цьому копії відповідних документів мають бути засвідчені в установленому АБ «УКРГАЗБАНК» порядку;
2. Здійснення фінансових операцій без відкриття рахунка/ проведення разової фінансової операції без встановлення ділових відносин (в тому числі проведення готівкових фінансових операцій з купівлі, продажу або конвертації іноземної валюти):
- якщо сума дорівнює або перевищує 400 000,00 грн. (або еквівалент зазначеної суми) – до проведення фінансової операції, потрібно надати документи/інформацію, які підтверджують джерела походження коштів, засвідчені в установленому АБ «УКРГАЗБАНК» порядку.
Відповідно до «Положення про порядок організації виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 20 грудня 2024 року № 153, Банк не здійснює заходів із перевірки джерел походження коштів у разі проведення фінансових операцій з унесення клієнтами коштів готівкою з метою їх зарахування на:
- рахунки Збройних Сил України для надання допомоги Збройним Силам України та спеціальний рахунок, відкритий Національним банком для збору коштів на підтримку Збройних Сил України;
- поточний рахунок Міністерства соціальної політики України, відкритий в Національному банку для благодійної допомоги та забезпечення підтримки найуразливіших категорій населення;
- рахунки банків України для придбання облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації”;
- поточний рахунок клієнта - фізичної особи в розмірі, який відповідає пороговій фінансовій операції (це сума, що дорівнює або перевищує 400 тисяч гривень або еквівалент зазначеної суми) та зазначений в статті 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IХ, якщо такий клієнт не надав на вимогу банку відповідних документів або відомостей.
- Банку забороняється здійснювати видаткові операції (видавати кошти в готівковій формі, проводити їх переказ, інші видаткові операції) за рахунками клієнтів - фізичних осіб із коштами, зазначеними в вищезазначеному пункті 4, крім випадків переказу таких коштів на рахунки, зазначені в вищезазначених пунктах 1-3 пункту.
- Банк попередньо перед внесенням клієнтом готівкових коштів, зазначених в вищезазначеному пункті 4, повідомляє клієнта про обмеження видаткових операцій з коштами в разі ненадання клієнтом на вимогу банку документів або відомостей, необхідних для встановлення джерел їх походження.
Відповідно до Постанови Правління НБУ від 05.09.2023 №110 «Про затвердження змін до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу», клієнт при ідентифікації та актуалізації даних має повідомити про планову максимальну суму фінансових операцій на місяць, а АБ «УКРГАЗБАНК» здійснити моніторинг фінансових операцій та за потреби з’ясувати причини перевищення, заявленої клієнтом максимальної суми фінансових операцій на місяць.
Якщо клієнт перевищив заявлену максимальну суму фінансових операцій на місяць, АБ «УКРГАЗБАНК» повідомляє про це клієнта шляхом надсилання:
- пуш – повідомлення користувачам мобільного додатку Еко-банк;
- повідомлення у Viber , якщо у клієнта відсутній мобільний додаток Еко-банк;
- смс – повідомлення, якщо у клієнта відсутній мобільний додаток Еко-банк та відсутній Viber;
про необхідність у зазначений в повідомленні термін надати документи, що підтверджують джерела походження коштів, які надійшли на рахунок(-ки) за вказаний період.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ (Питання-Відповіді):
— Закону України «Про захист персональних даних»;
— Закону України «Про банки і банківську діяльність» (ст. 60 – банківська таємниця);
— Вимог Національного банку України щодо інформаційної безпеки.
Якщо в застосунку Дія відсутні дані закордонного паспорта або ІD-паспорта громадянина України, то для актуалізації даних потрібно звернутись до відділення АБ «УКРГАЗБАНК» з оригіналом документа, що посвідчує особу, та РНОКПП (за наявності).
На період дії воєнного стану ідентифікація і верифікація військовослужбовців Збройних Сил України та осіб, які призиваються до Збройних Сил України й інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (далі - військовослужбовець) під час відкриття рахунку може здійснюватися на підставі таких документів:
- військового квитка;
- посвідчення офіцера;
- посвідчення генерала (адмірала).
Рахунок військовослужбовцю відкривається банком на підставі заяви про відкриття рахунку в довільній формі та укладення відповідного договору. Для відкриття вкладного (депозитного) рахунку заява не подається.
ЗАЗНАЧЕНІ В ЦЬОМУ ПУНКТІ ДОКУМЕНТИ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ВЕРИФІКАЦІЇ ОСОБИ ПІД ЧАС ЗДІЙСНЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ.